



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.4 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 72 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | CAN, I²C, I²S, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 36 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Max Frequency | 72 MHz |
| RAM Size | 64 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Max Clock Frequency | 72 MHz |
Stock: 494
Distributors
pcbx
Unit Price$8.56594
Ext.Price$8.56594
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.56594 | $8.56594 |
| 10 | $6.72996 | $67.29960 |
| 25 | $6.27197 | $156.79925 |
| 50 | $6.05636 | $302.81800 |
| 100 | $5.84817 | $584.81700 |
| 300 | $5.64713 | $1694.13900 |
| 500 | $5.45300 | $2726.50000 |
| 1000 | $5.26550 | $5265.50000 |
